Wielu przedsiębiorców prowadząc swoją działalność korzysta z reklam na Facebooku czy Google. Warto jednak pamiętać, iż oprócz efektów marketingowych usługi te mają też konsekwencje podatkowe.
Pamiętaj!
Reklama zakupiona od podmiotu zarejestrowanego w innym państwie członkowskim to nic innego jak import usług.
Moja Firma jest zwolniona z podatku VAT, więc temat mnie nie dotyczy?
Otóż niestety dotyczy – kupując reklamę na Facebook czy Google – masz obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE – niezależnie od tego czy jesteś podatnikiem VAT czynnym czy też zwolnionym.
Po zarejestrowaniu, właściwy urząd skarbowy nada Ci „europejski” NIP – oznacza to, że we wspomnianych wyżej transakcjach musisz posługiwać się NIP z przedrostkiem „PL”.
Rejestracja jest niezbędna, żeby nabyć uprawnienia do wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Uwaga!
Faktura, którą otrzymasz, nie będzie zawierała podatku VAT, ale to jeszcze nie znaczy, że tego VAT nie zapłacisz.
Firma zwolniona z VAT ma obowiązek naliczenia podatku VAT krajowego adekwatnego do VAT takiej samej usługi wykonywanej w Polsce.
Przykład:
Załóżmy, że reklama na FB wyniosła 200 zł – do tej wartości należy doliczyć VAT 23%, czyli 46 zł.
Podatek VAT należy rozliczyć w składanej deklaracji VAT-9M w terminie do 25. dnia następnego miesiąca po zakupie usługi i w tym samym terminie należy ten podatek wpłacić do urzędu skarbowego.
Firma zarejestrowana do VAT ma również obowiązek rozliczyć podatek VAT, ale w tej sytuacji podatek VAT jest podatkiem do naliczenia, a jednocześnie ta sama kwota podlega odliczeniu. W przypadku podatnika zarejestrowanego do VAT podatek jest więc neutralny, a tym samym nie będzie obowiązku wpłaty do urzędu skarbowego. Natomiast pomimo tego, że jest on neutralny podatkowo, nie można pominąć tej transakcji w rozliczeniu JPK_V7.
Czy VAT w tym przypadku to jedyny skomplikowany obowiązek?
Niestety nie, jest jeszcze podatek dochodowy – podatek u źródła. Usługi reklamowe zakupione od zagranicznych dostawców mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.
Można uniknąć płacenia powyższego podatku, w sytuacji, gdy jesteśmy w posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej firmy, od której kupiliśmy reklamę.
O wydanie certyfikatu należy wnioskować bezpośrednio w firmie, która wykonała usługę.
- Podstawa prawna:
art. 97 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze
zm.), - art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
(Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.), - art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
(Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.).