Aktualności

Czym jest marka firmy?

Czym jest marka?

W jakim celu firmy budują mocne marki?

Do czego nam, małym przedsiębiorcom mocna marka?

Treść artykułu pochodzi z bloga Pani Katarzyny Kołczewskiej

Jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą? Myślisz, że temat silnej marki Cię nie dotyczy? Jesteś w błędzie.

Marka w pigułce. Po co? Do czego Ci te informacje? Przede wszystkim po to aby zwiększyć Twoją wiedzę na ten temat i Twoją świadomość. Nie działasz na wyizolowanym rynku. Wszędzie otaczają nas marki. Ciebie i Twoją firmę również. Po to jeszcze aby zachęcić Cię do budowania w sposób świadomy marki Twojej firmy.

Definicja marki:

Cecha – produkty danej marki mają pewne cechy, charakterystyczne dla niej. Na przykład produkty Apple’a są innowacyjne, funkcjonalne i estetyczne. Samochody BMW są szybkie, solidne i dobrze się sprzedają na wtórnym rynku. W Biedronce kupujemy tanie produkty.

Korzyści – z daną marką wiążą się korzyści, jakie ona za sobą niesie. Korzyści mogą być funkcjonalne lub emocjonalne. W przypadku Apple’a korzyściami są bycie „na czasie”, dostęp do najnowszych technologii, prestiż.

Wartości – marka mówi też o wartościach, jakie ze sobą niesie. Apple niemożliwe czyni możliwym. BMW zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Biedronka odwołuje się do naszych cech narodowych, do patriotyzmu, do tradycji rodzinnych.

Kultura – dobrze zbudowana marka symbolizuje pewną kulturę. BMW to niemiecka solidność i niezawodność. Apple, to młodość, poszukiwanie nowych rozwiązań, to myślenie w przyszłość, Biedronka to nasza polska natura.

Osobowość – marka symbolizuje pewną osobowość. Gdyby Apple był człowiekiem to byłby Stevem Jobsem, wychodzącym myślami i działaniami poza schematy. Gdyby BMW było zwierzęciem to byłoby silną, szybką i elegancką panterą. Biedronka byłaby bardziej sprytnym lisem niż biedronką.

Użytkownik – sama marka mówi już o tym kim jest jej nabywca. Każdy wie jak wygląda klient BMW. Również wiele można powiedzieć o nabywcy Apple’a. Zawsze wydawało mi się, że komputery Apple’a posiadają ludzie robiący niesamowite rzeczy, fotografowie, artyści, graficy, muzycy. Łatwo sobie wyobrazić typowego klienta Biedronki.

http://kolczewska.pl/marka-co-warto-wiedziec/